Argentyński rząd zabronił firmom oferującym płatności kartami kredytowymi współpracy z Uberem, co spowodowało, że firma musiała zacząć przyjmować Bitcoin.

Buenos Aires wystosowało nakazy do narodowej agencji komunikacji ENACOM oraz firm zajmujących się płatnościami kartami kredytowymi, aby zablokować aplikację Ubera oraz zabronić mu akceptowania z kart kredytowych. To zmusiło przewoźnika do zawiązania współpracy ze szwajcarską firmą Xapo, aby umożliwić płatność Bitcoin kartami debetowymi.

Wojna z Uberem

Od czasu swojego pojawienia się w Argentynie, Uber stawia czoła niechęci, szczególnie w Buenos Aires. Związki taksówkarskie podały do sądu miasto oraz firmę, co spowodowało, że sędzia wydał nakaz zaprzestania świadczenia tego typu usług w mieście. Ponadto, zarówno prokurator, jak i sędzia, nakazali ENACOM zablokowanie aplikacji Uber wewnątrz miasta. W rezultacie, i agencja, i sędzia kazali firmom obsługującym karty kredytowe zaprzestania współpracy z Uberem.

Przystosowanie do płacenia Bitcoin

Klienci Ubera przyzwyczajają się do zapłaty Bitcoin za pomocą karty debetowej Xapo, na która Uber daje aż 30 dolarów zniżki. Diego Gutierrez Zaldivar, prezes Bitcoin Latam oraz dyrektor naczelny RSK Labs, widzi typowego klienta Ubera jako kogoś, kto jest chętny do posługiwania się nowymi technologiami:

– Ogólnie korzystający z Ubera mają sporą wiedzę na temat technologii i są bardziej skłonni do zrozumienia i używania z Bitcoin. Obawy co do tego środka płatności wyrażane są zazwyczaj przez mniej wykształcone osoby.

Według Franco Amati, współorganizatora Latin American Bitcoin Conference, większość użytkowników raczej zacznie płacić Bitcoin niż zrezygnuje z Ubera:

– Nikt nie wykasowuje aplikacji Uber z tego powodu, raczej odwrotnie. Mam przyjaciół, którzy zamówili karty debetowe Bitcoin dla korzystania z Ubera. Większość z nich jest z SatoshiTango, ponieważ mają możliwość posiadania wirtualnej karty debetowej, więc nie muszą nawet czekać na prawdziwą.

Amati również zauważa, że problem przewoźnika z władzami przyśpieszyły nagłe zainteresowanie Bitcoin. Twierdzi, że jeszcze miesiąc wcześniej nikt nie akceptował kart Bitcoin. Zostały wykorzystane, ponieważ w Argentynie karty lokalne zostały zablokowane przez rząd.