Ustawodawca ukraiński wezwał parlament podczas przemówienia w poniedziałek 1 października do przeglądu alternatywnego projektu ustawy o kryptowalutach, która oferuje zamrożenie podatków dla handlowców do 2030 roku

 

03.10.2018

 

Poseł Yuriy Derevyanko, przedstawił swoją wersję ustawy w komisji pojednawczej Rady Najwyższej Ukrainy.

“Projekt ustawy przewiduje zwolnienia podatkowe dla wszystkich uczestników rynku kryptowalutowego do dnia 31 grudnia 2029 r.” Następnie wyjaśnił znaczenie takiej decyzji dla ukraińskiej gospodarki:

“Uważam, że musimy nałożyć moratorium na opodatkowanie obszaru związanego z kryptowalutą przez następne 10 lat, musimy uregulować i zalegalizować ten segment, który stanie się motorem nowej gospodarki”

Alternatywna ustawa, zarejestrowana 27 września, oferuje nieco inne definicje kryptowalut, Blockchaina, miningu i tokenów. Zgodnie z dokumentem, ulgi podatkowe będą dotyczyć wszystkich dochodów z transakcji kryptowalutowych zarówno dla osób fizycznych, jak i podmiotów.

Ukraina a kryptowaluty

 

Dokument Derevyanko sprzeciwia się głównemu projektowi, który kilku posłów partii prezydenta Petra Poroszenki przedstawiło na początku września. Zgodnie z powyższą grafiką główna różnica między tymi dwoma rachunkami polega na ich podejściu do opodatkowania.

Pierwszy projekt oferuje pięcioprocentowy podatek dla osób fizycznych i prawnych, działających przy użyciu wirtualnych aktywów walutowych, takich jak tokeny. Od 1 stycznia 2024 roku podatek od przychodów z działalności kryptowalutowej wzrośnie do 18 procent. To, jak stwierdza dokument, może pomóc Ukrainie pozyskać dodatkowe 1,27 miliarda hrywien (43 miliony dolarów) do budżetu rocznie w latach 2019-2024.

Ukraina wielokrotnie wyrażała chęć stworzenia krajowej cyfrowej waluty powiązanej z lokalnymi wierzytelnościami.

Na Ukrainie projekt ustawy o kryptowalutach zawiera także przepisy dotyczące prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych działań przestępczych.

Wcześniej w czerwcu ukraińska policja aresztowała czterech mężczyzn podejrzanych o prowadzenie co najmniej sześciu fałszywych giełd kryptowalutowych.