Nowa ustawa zaprezentowana w ukraińskim parlamencie spowodowałaby nałożenie kontroli banku centralnego na kryptowaluty

 

 

 

12.10.2017

Projekt ustawy, złożony po raz pierwszy w dniu 6 października w oparciu o rejestry publiczne, określa zasady świadczenia usług wymiany, w tym wymogi dotyczące opodatkowania i wykupu danych. W szczególności projekt wzywa do opodatkowania kryptowalut jako swego rodzaju własności, odzwierciedlając podejście amerykańskiej służby skarbowej, która wydała podobne ustalenia w 2014 r.

Zawiera również sekcję dotyczącą wydobywania kryptowalut – proces energochłonny, w wyniku którego transakcje są dodawane do sieci Blockchain, tworząc nowe jednostki jako nagrodę – wskazując, że dochód jest również opodatkowany.

Wprowadzenie ustawy jest znaczącym krokiem w przód, ponieważ w sierpniu krajowy bank centralny uznał, że może pomóc przy regulowaniu działalności kryptowalutowej na Ukrainie.

Jeśli projekt ustawy zostanie uchwalony i podpisany, Narodowy Bank Ukrainy miałby dwa miesiące od tej daty, aby stworzyć wytyczne dotyczące kryptowalut. Ponadto, zgodnie z tłumaczeniem, rząd ukraiński “zapewnia, że ​​ministerstwa i inne organy wykonawcze wprowadzą swoje normatywne akty prawne w celu zgodności z tym prawem”.