Szkoła Biznesu Nauki i Technologii Uniwersytetu w Hongkongu otrzymała dotację na badania naukowe w wysokości 20 milionów dolarów, mający na celu poprawę możliwości bezpieczeństwa systemów płatności elektronicznych

 

14.08.2018

 

Szkoła Biznesu w Hongkongu (HKUST) współpracuje z Uniwersytetem w Hongkongu (HKU), Chińskim Uniwersytetem w Hongkongu (CUHK) i Uniwersytetem Miejskim w Hongkongu (CityU), aby rozwinąć projekt.

Oprócz udoskonalenia elektronicznego systemu zabezpieczeń płatności, strony będą również badać aplikacje technologii Blockchain i omawiać możliwość transformacji Hongkongu w globalne centrum technologii finansowej.

Interdyscyplinarne badania będą prawdopodobnie koordynowane przez profesora Tan Jiayina, znanego z pracy nad “Wzmocnieniem pozycji strategicznej Hongkongu jako regionalnego i międzynarodowego centrum biznesu” ze szczególnym uwzględnieniem Blockchaina, bezpieczeństwa sieci i sztucznej inteligencji (AI). Tą wiadomość z zadowoleniem przyjęły banki, ponieważ badania będą dotyczyć również cyfrowych walut oraz projektowania i dystrybucji produktów finansowych.

W czerwcu tego roku, spółka zależna Alibaba, Ant Financial, wcześniej znana pod nazwą AliPay, przetestowała swoje pierwsze przelewy za pomocą Blockchaina, wysyłając transakcję między aplikacją AliPayHK w Hong Kongu a aplikacją płatniczą Filipino GCash w trzy sekundy.

W ubiegłym miesiącu Urząd Nadzoru Finansowego Hongkongu i spółka zależna Ping An Group ogłosiły wprowadzenie własnego rozwiązania finansowania handlu z 21 bankami. Rozwiązanie ma na celu zredukowanie czasu i biurokrację związaną z zakładaniem nowych firm świadczących usługi bankowe poprzez łagodzenie transakcji.