University of Calgary zapłacił okup w bitcoinach wartych 20 tys dolarów w celu przywrócenia jej systemów komputerowych po tym jak został zaatakowany przez cyberprzestępców, którzy zaszyfrowali dane znajdujące się na dyskach.

Wiceprezes szkoły finansów Linda Dalgetty powiedziała w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej UT, że cyberataki które sparaliżowały 28 maja wiele systemów i nie zostały odblokowane dopóki okup nie został zapłacony. Ten atak jest częścią niepokojącego trendu globalnego przeciwko wszystkim organizacjom w tym NASA, organów ścigania i dużych instytucji opieki zdrowotnej. Tydzień po tym incydencie naukowcy stwierdzili, że częstość występowania podobnych ataków będzie rosnąca bez oznak zatrzymania w najbliższym czasie. Według ekspertów zajmujących się badaniem złośliwego oprogramowania istnieje bowiem 120 odmian wirusa. W lutym Hollywood Presbyterian Medical Center (HPMC) zapłacił 17 tys dolarów w bitcoinach dla hakerów.

Wielu będzie się zastanawiać czy płacenie hakerom to dobry pomysł, może to zachęcać innych by tworzyli nowe wirusy w celu łatwego i szybkiego zarobku.