Członek Centralnej Komisji Wyborczej na Ukrainie bada wykorzystanie Blockchain w wyborach

 

08.08.2018

 

Oleksandr Stelmach, pracujący dla Centralnej Komisji Wyborczej na Ukrainie, skomentował trwający proces we wtorek za pośrednictwem Facebooka. Próba rozpoczęła się w lipcu, kiedy Stelmach zachęcał swoich znajomych na Facebooku do wzięcia udziału w głosowaniu testowym, które zostało stworzone we współpracy z lokalną grupą NEM Foundation, wykorzystując platformę Blockchain NEM.

“Jedną z podstawowych przydatnych właściwości Blockchaina jest niemożność wprowadzania zmian w zapisanych informacjach. To są właściwości, które staraliśmy się wykorzystać do zapisania informacji o lokalnych sesjach głosowania” – napisał Stelmach.

Stelmach napisał też, że na podstawie wyników, kosztowałoby to około 1,227 $ na umieszczenie węzła, który może być użyty do głosowania w każdym komisariacie policji, co według niego było małą ceną za technologię.

Stelmakh przypomniał czytelnikom w swoim poście, że okres próbny dla eksperymentu Blockchain wciąż trwa, a sondaże jeszcze się nie zamknęły.

Oficjalne dzieło reprezentuje najnowsze starania, aby zastosować tę technologię do zestawiania głosów, z zamiarem, że Blockchain może być użyty do stworzenia niezmiennej formy – lub, przynajmniej, pomocniczej, aby ułatwić rozwiązywanie problemów podczas liczenia ostatecznych wyników. Blockchain został również zastosowany jako narzędzie do głosowania przez pełnomocnika, w którym akcjonariusze spółki głosują w sprawach korporacyjnych.