Blockchain jest podstawą rozwoju gospodarki. W jaki sposób może rozwinąć sektor ubezpieczeń?

 

15.06.2017

 

AIG w porozumieniu z największą brytyjską firmą ds. bankowości- Standard Chartered ukończyło wersję testową protokołu usprawniającego nawet najbardziej skomplikowane polisy ubezpieczeniowej.

 

IBM opracował narzędzie oparte na protokole Hyperledger Fabric, które zostało wprowadzone w USA, Kenii i Singapurze. Mechanizm powstał w Londynie i opiera się na przeniesieniu polityki z tradycyjnego systemu, w którym każdy z kontrahentów posiadał własne zapisy inteligentnych kontraktów zapisanych w bloku Fabric. Jego celem w fazie testów było ukazanie, w jaki sposób transakcje w czasie rzeczywistym wpływają na automatyczne powiadamianie klientów o zdarzeniach ubezpieczeniowych.

 

Wyniki przeprowadzonych testów dowiodły, że technologia blockchain jest w stanie dynamicznie zrewolucjonizować sektor ubezpieczeń. Jednym z kluczowych aspektów działań podjętych przez AIG było przeniesienie ryzyka z tytułu handlowego poprzez szereg dodatkowych poświadczeń (dowodów) ukazujących kontrahentom ich indywidualny plan inwestycyjny.

 

Stworzone narzędzie odpowiedzialne było za rejestracje i śledzenie zdarzeń, które mogłyby spowodować wypłatę środków z polisy; przy jednoczesnym zapewnieniu, że żadna ze stron umowy nie zdoła zmienić warunków polisy bez zgody innych osób w sieci.

 

Do testów zostały wybrane różne rynki. Rynek amerykański szczególnie, przez wzgląd na specyfikę – rozmiary i złożoność. Singapur uznano za potencjalny rynek wzrostu dla Standard Chartered, natomiast Kenia została wybrana ze względu na nietypowe wymogi regulacyjne dotyczące dyspersji.

 

Standard Chartered z siedzibą w Londynie jest liderem w dziedzinie technologii blockchain w sektorze skarbowym. Firma zamierza uruchomić platformę płatności transgranicznych zasilanych blokiem.

 

Założeniem realizowanych przez sektor ubezpieczeniowy projektów jest modernizacja i ulepszenie sektora ubezpieczeń na całym świecie. Technologia blockchain i inteligentne kontrakty są w stanie zrewolucjonizować każdy sektor – w tym również sektor ubezpieczeń na całym świecie.