Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych dodał moskiewski bank Evrofinance Mosnarbank do swojej listy sankcji, twierdząc, że była to główna międzynarodowa instytucja finansowa chętna do finansowania kontrowersyjnej krajowej kryptowaluty Petro w Wenezueli

 

13.03.2019

 

W swoim oświadczeniu Skarb Państwa oskarżył Evrofinance, który według doniesień jest współwłasnością rosyjskich i wenezuelskich przedsiębiorstw państwowych o istotne wsparcie wysiłków na rzecz uruchomienia kryptowaluty, którą scharakteryzowano jako projekt „nieudany”:

„Kiedy nieudaną wenezuelska kryptowalutę, zwana Petro, uruchomiono w 2018 r., Evrofinance pojawiła się jako główna międzynarodowa instytucja finansowa gotowa sfinansować Petro. Pierwsi inwestorzy w Petro zostali zaproszeni do zakupu kryptowaluty poprzez połączenie środków z wenezuelskim kontem rządowym w Evrofinance”

Skarb Państwa twierdzi ponadto, że zaangażowanie Evrofinance w Petro jest świadectwem „nadziei Maduro, że Petro pozwoli Wenezueli obejść sankcje finansowe USA”

Według oświadczenia poprzednik Maduro, Hugo Chavez, nabył 49 procent udziałów w Evrofrinance za pośrednictwem Wenezuelskiego Narodowego Funduszu Rozwoju w 2011 roku.

W momencie jego założenia, Rosyjski Gazprombank, który jest większościowym udziałowcem oraz rosyjski bank państwowy, VTB Bank, który jest drugim co do wielkości bankiem w Rosji, posiadali 25 procent udziałów w Evrofinance.Podczas gdy inne duże amerykańskie i europejskie banki rzekomo odcięły powiązania z reżimem Maduro, Skarb Państwa oskarża Evrofinance o zyski, podtrzymując swoje stosunki z rządem Wenezueli:

„Ta akcja pokazuje, że Stany Zjednoczone podejmą działania przeciwko zagranicznym instytucjom finansowym, które podtrzymują reżim Maduro i przyczyniają się do zapaści gospodarczej i kryzysu humanitarnego nękającego ludność Wenezueli”

Evrofinance jest dalej oskarżany o wspieranie wenezuelskiego państwowego koncernu naftowego PDVSA, który był objęty sankcjami USA od stycznia 2019 r. PDVSA w szczególności wprowadziła Petro jako jednostkę rozliczeniową dla handlu wenezuelską ropą ubiegłej jesieni.

„Jeden Petro jest przypuszczalnie wspierany przez baryłki ropy produkowane przez krajową firmę naftową PDVSA. Haczyk? PDVSA ma długi w wysokości 45 miliardów dolarów”

Źródło obrazu: 123rf.com