Pete Hoekstra, holenderski minister finansów, otrzymał oficjalną opinię, że należy wprowadzić system licencjonowania usług kryptowalutowych

 

21.01.2019

 

Hoekstra podobno poprosił o poradę dotyczącą kryptowalut z Urzędu Nadzoru Niderlandzkiego ds. Rynków finansowych i lokalnego banku centralnego, De Nederlandsche Bank, na początku zeszłego roku.

Minister poinformował, że rozpoczął pracę zgodnie z poradą po jej otrzymaniu. Zgodnie z tym artykułem, zmniejszona spekulacja na temat kryptowalut sprawiła, że ​​działania związane z ochroną inwestorów stały się mniej pilne. W związku z tym główny nacisk kładzie się na zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu za pośrednictwem krypto.

Jednostka analityki finansowej Holandii stwierdziła, że ​​liczba nietypowych transakcji z kryptowalutami wzrosła ze średnio 300 do nawet 5000 rocznie, donosi NOS.

Zaproponowany system licencjonowania wymagałby od giełd i dostawców portfeli informacji w celu monitorowania transakcji klientów i zgłaszania podejrzanych działań władzom. Giełdy będą również musiały gromadzić i przechowywać informacje o swoich klientach, aby móc przekazać je władzom w przypadku dochodzenia.

Bank centralny Holandii ogłosił, że firmy zostaną przetestowane przed przyznaniem licencji, na przykład w celu sprawdzenia, czy są w stanie zebrać wymagane dane użytkownika.

Richard Kohl, członek zarządu Bitcoin Nederland Foundation, podobno stwierdził, że środek jest “dramatyczny dla młodych innowacyjnych firm”, określając nowe przepisy jako duży krok w tył w lokalnej kulturze innowacji.

W artykule napisano, że nowe rozporządzenie przyniesie duże ilości dokumentacji i ogromne wydatki przedsiębiorstwom. Wszystko to, zdaniem Kohla, spowoduje poważne niekorzystne warunki konkurencji w porównaniu z dużymi uznanymi stronami, takimi jak banki.

Kohl podobno ogłosił, że zbyt mało badań zostało dokonanych na temat faktycznych zagrożeń powodowanych przez kryptowaluty i że uważa, że ​​podjęte środki są zbyt ekstremalne. Wskazał również swoje obawy dotyczące innych możliwych konsekwencji wymogu przechowywania danych użytkownika:

“Banki i instytucje finansowe muszą już śledzić informacje o klientach i transakcjach, możesz się zastanawiać, w jakim stopniu nasze dane osobowe są chronione i wykorzystywane, na przykład w jaki sposób rząd chiński chce być w stanie śledzić wszystkie transakcje wszystkich obywateli”

W sierpniu 2018 r., pojawiły się wiadomości, że dyrektor naczelny w holenderskim banku centralnym powiedział, że chociaż kryptowaluty nie są prawdziwymi pieniędzmi, bank nie planuje ich zakazać.

Źródło obrazu: 123rf.com