Włoskie Stowarzyszenie Bankowe (ABI) testuje teraz rozwiązanie międzybankowe typu Blockchain oparte na platformie konsorcjum R3

 

14.02.2019

 

ABI stwierdza, że ​​platforma została opracowana wspólnie z jej partnerami technicznymi – R3, japońską firmą informatyczną NTT Data i włoską firmą ICT Sia. Projekt, nazwany “Spunta”, jest obecnie testowany przez 18 banków, które reprezentują 78 procent włoskiego sektora bankowego pod względem liczby pracowników.

System międzybankowy oparty na Blockchainie przez ABI pomyślnie przeszedł początkową fazę testów w październiku 2018 r., przy udziale 14 lokalnych banków.

Według stowarzyszenia, projekt znajduje się obecnie w fazie przedprodukcyjnej i zostanie uruchomiony dla grupy fokusowej po kilku wstępnych testach. Ponadto deweloperzy przetestują stabilność platformy, generując wolumeny transakcji w okresie 365 dni.

Jednocześnie ABI i jej partnerzy opracowują dodatkowe aktualizacje, które będą testowane przez banki pilotażowe, rekonstruując procesy produkcyjne całego włoskiego sektora bankowego, zauważa stowarzyszenie.

Włoski parlament przyjął niedawno projekt ustawy, który określa technologie DLT i Blockchain, a także kryteria techniczne, aby uzyskać prawomocność. Maria Laura Mantovani, członek włoskiego parlamentu, powiedziała, że korzystnym przykładem użycia Blockchainu jest jego zastosowanie w głosowaniu online.

W grudniu 2018 r. Włochy przystąpiły do ​​sześciu innych krajów europejskich (Malty, Francji, Cypru, Portugalii, Hiszpanii i Grecji), które zgodziły się promować stosowanie DLT w tym regionie. Uczestniczące rządy wyjaśniły, że może to być istotna innowacja dla południowych gospodarek UE.

Corda R3 jest często używana przez duże firmy finansowe. Na przykład pod koniec 2018 r. Niemiecka firma bankowo-finansowa Commerzbank, francuski bank inwestycyjny Natixis i holenderska firma finansowa Rabobank zakończyły komercyjną papierową transakcję na żywo opartą na platformie Blockchain.

Niedawno japońska firma świadcząca usługi finansowe SBI Holdings oficjalnie ogłosiła wspólne porozumienie z R3 w celu rozszerzenia działalności w Azji.

Źródło obrazu: 123rf.com