USA: SEC zrewiduje decyzję o odrzuceniu dziewięciu aplikacji na fundusz inwestycyjny Bitcoin

 

24.08.2018

 

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dokona przeglądu decyzji o odrzuceniu dziewięciu wniosków o wprowadzenie i obrót różnymi funduszami (ETF) na Bitcoin.

W środę SEC odrzuciła w sumie dziewięć zapytań od trzech firm, aby wprowadzić ETFy oparte na BTC na rynek, twierdząc, że produkty te nie spełniają wymogów określonych w “Ustawie o giełdzie, sekcja 6 (b) (5), w szczególności wymaganie, aby przepisy krajowe dotyczące giełdy papierów wartościowych zostały opracowane w celu zapobiegania oszukańczym i manipulacyjnym działaniom i praktykom.”

Krótko po tym, SEC wydała listy, w których wyraziła zamiar rewizji decyzji, po przekazaniu uprawnień do podjęcia działań w sprawie wniosków. Jednak listy nie określają terminu wydania decyzji ani tego, co pociągnie za sobą wniosek.

Fundusze ETF to papiery wartościowe śledzące indeks, towar lub koszyk aktywów, które są proporcjonalnie reprezentowane w akcjach funduszu. ETF doświadczają zmian cen w ciągu dnia, ponieważ są kupowane lub sprzedawane na giełdzie. Jeżeli SEC dopuści ETF-BTC, fundusz kupowałby bazową kwotę rzeczywistego BTC i dzieliłby te środki na akcje, które następnie byłyby dystrybuowane wśród akcjonariuszy.

W ubiegłym miesiącu SEC odrzucił apelację o fundusz ETF Winklevoss na BTC złożony przez Bats BZX Exchange, Inc. Pierwszy wniosek został odrzucony przez SEC w marcu 2017 r. Z powodu “w dużym stopniu nieuregulowanego charakteru rynków BTC”.

Dzień później komisarz SEC Hester M. Peirce opublikowała oświadczenie, sprzeciwiając się decyzji komisji w sprawie funduszu Winklevoss. Peirce argumentowała, że SEC popełnił błąd krytyczny, podejmując ostatnią decyzję i że agencja przekroczyła swoją “ograniczoną rolę”, gdy skupiła się na charakterystyce bazowego rynku BTC, a nie na pochodnej. Zasugerowała, że odrzucenie to prawdopodobnie “zahamuje” instytucjonalizację rynku BTC.