Wierzyciele zlikwidowanej giełdy bitcoinowej Mt. Gox właśnie odnieśli wielkie zwycięstwo

 

22.06.2018

 

Zgodnie z komunikatem Nobuaki Kobayashi, toczące się postępowanie upadłościowe w sprawie giełdy zostało wstrzymane i rozpocznie się proces odszkodowań cywilnych. Sąd Okręgowy w Tokio wydał 22 czerwca dekret zatwierdzający petycję o rozpoczęcie rehabilitacji cywilnej, która została pierwotnie złożona w listopadzie zeszłego roku.

Ci, którzy chcą odzyskać środki z giełdy, mogą ujrzeć swoje pieniądze w przyszłym roku.

Warto zauważyć, że dokument Kobayashiego sugeruje, że wierzyciele, którzy chcą odzyskać utracone fundusze w Bitcoin, mogą otrzymywać większe kwoty pieniężne niż ci, którzy pierwotnie chcieli uzyskać spłatę w pieniądzach gotówkowych, gdy giełda rozpoczęła postępowanie upadłościowe.

W postępowaniach upadłościowych wierzytelności niepieniężne zamienia się na roszczenia pieniężne w oparciu o wycenę z momentu rozpoczęcia postępowania upadłościowego, natomiast w postępowaniu cywilnym roszczenia niepieniężne nie są przekształcane w wierzytelności pieniężne w czasie wszczęcia postępowania cywilnego, dlatego w postępowaniu cywilnym w tej sprawie roszczenia o zwrot bitcoinów (“roszczenia bitcoinowe”) również nie zostaną przekształcone w roszczenia pieniężne po rozpoczęciu postępowania cywilnego.

Dokument mówi także, że “ilość praw głosu wierzycieli bitcoinowych dla rezolucji dotyczącej proponowanego planu odszkodowania opiera się na wycenie bitcoinów w momencie rozpoczęcia postępowania cywilnego”.

Innymi słowy, Bitcoiny Mt. Gox nie będą musiały być sprzedawane, jak to miało miejsce, ale mogą być dystrybuowane proporcjonalnie. Oznacza to, że przyszli wierzyciele mogą otrzymać ponad 440 USD za Bitcoin (wartość, która pochodzi z ceny Bitcoin w momencie rozpoczęcia postępowania upadłościowego), możliwość, która wcześniej była źródłem kontrowersji.

Kobayashi poinformuje o statusie środków Mt. Gox na spotkaniu wierzycieli 26 września w Tokio. Wnioskodawcy będą mieli wówczas czas do 22 października 2018 r. na złożenie wniosku o odszkodowanie, w tym złożenie dowodu ich roszczenia.

Propozycja spełnienia próśb o odszkodowanie zostanie następnie przekazana do sądu do 14 lutego 2019 roku, według Kobayashiego.