Jeden z wyższych urzędników z Chińskiego Banku Centralnego podzielił się aktualnym stanowiskiem tej instytucji na temat przemysłu kryptowalut w Chinach

 

 

Na przełomie ostatnich lat Ludowy Bank Chin bardzo żwawo zainteresował się lokalnym rynkiem bitcoinowym. Władze banku centralnego podjęły rozmowy z przedstawicielami największych kantorów kryptowalutowych w ich kraju, przeprowadzały liczne inspekcje wymian, a także za pomocą swojej władzy wywierały znaczący wpływ na liczne zmiany, które zaszły w chińskim przemyśle bitcoinowym.

 

Kres handlu z zerową opłatą oraz marży handlowej to efekty działalności Chińskiego Banku Centralnego, do których z czasem dołączyło zaimplementowanie AML (zestaw procedur zapobiegających praniu pieniędzy) oraz KYC (identyfikowanie i weryfikowanie tożsamości klientów). Między innymi z tego powodu, trzy największe kantory kryptowalutowe w Chinach tymczasowo zawiesiły możliwość wypłaty swoich bitcoinowych środków.

 

Ludowy Bank Chin uważnie przyjrzy się Bitcoinom

 

Media cytowały wczoraj dyrektora wydziału zarządzania biznesem w Ludowym Banku Chin, Zhou Xuedonga, który zaapelował o ustalenie jasnego stanowiska Chin w niekończącym się morzu regulacji dotykających wymiany kryptowalut.

 

Przedstawiciel LBC rzucił również pomysłem stworzenia „negatywnej listy” kantorów, do których należałaby najpewniej te niechętne do dostosowania się do przepisów wprowadzonych przez bank centralny.

 

Od tamtej pory pojawiły się nowe fragmenty wypowiedzi pana Xuedonga, nawołującego do pozostania otwartym na rynek kryptowalut, zamiast bezrefleksyjnie zamykać go na jakiś czas. W cytatach, jakie da się znaleźć na łamach mediów społecznościowych, można wyłowić taką wypowiedź dyrektora:

 
– Organy nadzorujące powinny objąć rynek obserwacją i prezentować przebaczającą postawę, a nie zakazywać wymiany na dany czas.

 

Xuedong uważa, że krótkoterminowo wymiany Bitcoinów powinny zostać objęte wnikliwą obserwacją, a rząd powinien ustalić sobie jako cel długoterminowy naciskanie na wprowadzenie międzynarodowych regulacji na rynek kryptowalut na świecie.

10.03.2017