11.04.2018

https://medichain.online/

https://medichain.online/W tym wywiadzie zasiada doktor Mark Baker, dyrektor generalny i założyciel MediChain Medical Big Data Platform, rozwiązania typu Blockchain do przechowywania i dystrybucji danych medycznych. Platforma zapewnia pacjentom kontrolę nad własnymi informacjami medycznymi i umożliwia bezpieczną wymianę dokumentacji medycznej, a jednocześnie chroni wrażliwe dane przed hakerami. Dr Baker ma doświadczenie w badaniach nad rakiem i jest specjalistą od danych. Wierzy, że MediChain będzie przełomowym narzędziem dla badaczy medycznych, którzy mogą uzyskać dostęp do szerszych danych i bardziej obszernych zbiorów danych.

Co przede wszystkim skłoniło cię do badań nad rakiem?

Dr Mark Baker: Chciałem pracować w dziedzinie, która miałaby bardzo duży wpływ i miała duże znaczenie dla świata. Rak jest oczywiście chorobą, która dotyka miliony ludzi i jest jednym z największych zabójców. Patrzyłem na rzeczy, w których bardziej systematyczne, bardziej numeryczne podejście może mieć znaczenie dla dużej liczby osób, a badania nad rakiem wydawały się być tym samym.

Jak zacząłeś pracę w dziedzinie nauk o danych?

Dr Mark Baker: To jest naprawdę fundamentalne, dźwignia, którą ludzie mają na całym świecie, opiera się na bardzo ograniczonej garstce narzędzi mentalnych. A jakie są te narzędzia? Mamy takie rzeczy, jak logika, która pozwala nam podejmować decyzje, które są oddzielne od naszych własnych uczuć. Matematyka pozwala nam zrozumieć rzeczy wykraczające poza to, do czego ewoluują nasze mózgi. Nauka o danych to aplikacja matematyki na ogromną skalę. Wielką dźwignią, jaką mamy, jest matematyka i nauka. Właśnie zbliżamy się do epoki, w której stosujemy techniki matematyczne w naukach medycznych, a to, co dziś nazywamy nauką o danych. Ze względu na stochastyczny charakter danych, nie było możliwe zastosowanie typów rewolucyjnych rzeczy, które miały miejsce w XIX wieku w fizyce. To prowadzi nas do prostej odpowiedzi. Musimy podejść do tego z innej strony, a nauka o danych jest tym, jak to robimy.

Więc w jaki sposób zakończyłeś pracę w obu dziedzinach łącznie? Zaczynałeś w jednym, a potem przeniosłeś się na drugiego? Jak doszło do tego postępu?

Dr Mark Baker: Cóż, zacząłem od komputerów, kiedy miałem dziewięć lat. Mój ojciec był wykładowcą w dziedzinie elektroniki i podczas wakacji miał mi dać dostęp do komputera mainframe, gdzie uczył. Byłem tak mały, że nie mogłem dosięgnąć konsoli komputera, więc stawałem na stosach papieru aby go dosięgnąć. Był to w pełni zasilany komputer mainframe IBM, więc dowiedziałem się o tym. Miałem umiarkowanie udany start przed pójściem na uniwersytet, gdzie opracowałem nową metodę holografii, która wymagała pojedynczego, spójnego punktu, bez lusterek i szczególnej orientacji i rodzaju płyty fotograficznej do pracy. Potem wstąpiłem do Imperial College jako bio-chemik, a następnie do magistra biofizyki i bioinżynierii, co zaprowadziło mnie do Oksfordu. Wyszedłem i pracowałem w przemyśle farmaceutycznym nad algorytmami, które były wtedy czymś nowym, i równoległym przetwarzaniem danych, musiałem nawet zaprojektować własny sprzęt, aby uzyskać potrzebne prędkości przetwarzania.

Czy jest jakaś rada, którą mógłbyś dać swojemu młodszemu ja? Czy masz jakieś żale?

Dr Mark Baker: Naprawdę nie żałuję. Każda rzecz, którą robisz na swojej ścieżce, sprawia, że ​​jesteś osobą, którą jesteś, więc kto by chciał to zmienić? Ale powiedziałbym do mojej młodszej jaźni – i widzę innych młodych ludzi popełniających ten sam błąd – kiedy widzisz szansę, powinieneś ją przyjąć. I nie tylko podążaj konwencjonalnym kursem.

Co zainspirowało cię do zainicjowania tego projektu MediChain?

Dr Mark Baker: Przez wiele lat myślałem o dużych danych z kolegami z Oksfordu. Od jakiegoś czasu dyskutujemy i rozwijamy pomysły na to, jak udostępnić dane, w jaki sposób każda informacja musi być podpisana cyfrowo, aby była dostępna, abyśmy wiedzieli, skąd pochodzi i jakie są źródła. Około trzech lat temu, Uniwersytet w Edynburgu wyciągnął do mnie informacje o stworzeniu startupu do analityki predykcyjnej z wykorzystaniem danych NHS. Chcieli się dowiedzieć, jakie są najlepsze metody leczenia, jakie są najlepsze praktyki, jakie mogą być ukryte negatywne lub pozytywne efekty uboczne terapii lekami i co jeszcze mogą zrobić. Ten projekt nie wystartował, ale naprawdę sformułowałem dokładnie, w jaki sposób powinniśmy wykorzystać dane i co będziemy robić. Wtedy pojawił się Blockchain i wydawało się to naturalną szansą. Miał tajemnicze buforowanie, o którym już rozmawialiśmy, i miał wiele funkcji, których potrzebowaliśmy. I, oczywiście, wiele prac zostało wykonanych na zestawach danych, a tak naprawdę chodziło tylko o ich połączenie. Miałem także doświadczenie w amerykańskim systemie opieki zdrowotnej w San Francisco i dało mi to pojęcie, jak fragmentaryczne są inne systemy opieki zdrowotnej. Widziałem więc, że istnieje potrzeba, aby pacjenci z USA gromadzili dane, aby uzyskać kontrolę nad nimi. Oczywiście z biegiem lat dochodziło do naruszeń prywatności i integralności danych, i zawsze czułem, że można się do tego odnieść na odwrót. Gdy ludzie stają się bardziej dojrzali i rozumieją wartość własnych danych, byłoby pewna wartość, pozwalając im w pełni kontrolować swoje dane.

Zastanawiałem się, w jaki sposób projekt ten może przynieść korzyści ludziom z krajów rozwijających się, ponieważ obecnie firmy farmaceutyczne nie są zbyt chętne, aby inwestować w krajach, których nie stać na leki i rozwój. Gdyby ludzie z krajów rozwijających się mogli oferować swoje dane firmom farmaceutycznym, ponieważ mają wartość pieniężną, mogliby z nich skorzystać.

Dr Mark Baker: To jest pewien problem. Nie chcemy mieć sytuacji, w której ludzie sprzedają swoje dane, ponieważ są zbyt biedni, aby uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Niemniej jednak uważam, że istnieje możliwość zrewolucjonizowania systemu w dużych krajach rozwijających się. Przykładowo w przypadku Indii znaczna część populacji ma teraz inteligentne telefony, więc mogą przejść bezpośrednio do systemu, który jest zasadniczo systemem dużych zbiorów danych i uzyskać korzyści. Na rynku indyjskim każdy konsument indywidualnie ma niższą wartość per capita dla firmy farmaceutycznej, ale rynek jako całość to inna sprawa. Indyjska gospodarka jest mniej więcej wielkością krajów europejskich i prawdopodobnie z czasem będzie rosła.

Po rozpoczęciu tego projektu masz jakieś wątpliwości?

Dr Mark Baker: Myślę, że to wyzwanie. Nie wiem, czy były wątpliwości. Istnieją dziesiątki głównych wyzwań, które musimy przezwyciężyć, i myślę, że mamy plan działania. Ale nie byłoby rozsądnie lekceważyć rozmiarów tych wyzwań. Było wielu zdolnych ludzi, którzy poświęcili wiele czasu i wysiłku na tego typu rzeczy i nie udało im się, więc musimy upewnić się, że jesteśmy pokorni  i staramy się pozyskać ludzi, którzy mogą nam pomóc w nauce. Ogólne wyzwanie jest bardzo duże. Więc możemy to zepsuć więc jest duże prawdopodobieństwo, że podzielimy pracę na etapy. Możemy upewnić się, że ograniczamy ryzyko. Ale zdajemy sobie sprawę, że wyzwania są znaczne.

Jedno ostatnie pytanie: co będzie następne w twoim planie?

Dr Mark Baker: Cóż istnieje szereg ściśle powiązanych projektów Blockchain, które mogą się rozwijać i stać się filiami. Rzeczy takie jak IoT. Rzeczy takie jak zdalne usługi medyczne, takie jak lekarze na żądanie. Wszystkie te stają się źródłami danych dla MediChain, ale każdy z nich zasługuje na swój własny projekt. Są naturalnymi spółkami zależnymi, które zasilałyby ten sam ekosystem – a więc zasadniczo szeroką współpracę w dziedzinie medycyny. Ponieważ to ma sens.