Raporty medialne dotyczące zakazu kryptowalut to nieprawdziwe plotki

 

05.02.2018

 

W minionym tygodniu wiele raportów fałszywie sugerowało, że rząd Indii zakazał handlu kryptowalutami czy wręcz całego rynku kryptowalut. Cointelegraph rozmawiał z trzema największymi indyjskimi giełdami kryptowalut, które jednomyślnie stwierdziły, że plotki o zakazie kryptowaluty nie mają nic wspólnego z rzeczywistoscią.

W ekskluzywnym wywiadzie dyrektorzy w Coinsecure, Unocoin i Zebpay, najbardziej rozpowszechnionych platformach wymiany kryptowalut w kraju z milionami użytkowników, zgodnie stwierdzili, że dokument wydany przez Ministerstwo Finansów został błędnie zinterpretowany. Indyjskie Ministerstwo Finansów potwierdziło, że zamierza zakazać stosowania kryptowalut w przestępstwach finansowych i nielegalnych działaniach, ale ogólnie nie może zakazać kryptowalut.

Media głównego nurtu, interpretowały oświadczenie jako zakaz kryptowalut i opublikowały przedwczesne raporty, twierdząc, że rząd zabronił handlu kryptowalutami. W tym tygodniu w telewizji krajowej indyjski minister finansów zdecydowanie temu zaprzeczył.

Sunny Ray, założyciel i prezes Unocoin, powiedział Cointelegraph:

“Cieszymy się, że minister finansów uznał znaczenie i popularność krypto-waluty i postanowił o tym wspomniec w swoim wystapieniu. Jednakże, cierpimy z powodu tego, że jego słowa zostały błędnie zinterpretowane i przekazane w niewłaściwej formie przez część mediów. “

Ray podkreślił, że oświadczenie indyjskiego Ministra Finansów Arun Jaitley zostało źle zinterpretowane przez media, które zgłosiły to jako zakaz kryptowalut, kiedy Jaitley po prostu zauważył, że korzystanie z kryptowalut w nielegalnych działaniach będzie zabronione i ograniczone. Ponadto Jaitley stwierdził, że Bitcoin nie jest prawnym środkiem płatniczym. Ale Bitcoin nie jest prawnym środkiem płatniczym w żadnym innym miejscu na świecie.

Po czym dodał:

Takie stanowisko zajęły prawie wszystkie rządy na całym świecie i uważamy to stwierdzenie za dość neutralnie. Rozumiemy, że jedynie banknoty i monety są prawnym środkiem płatniczym. Mówienie o tym , że oznacza to, że aktywa są “nielegalne” jest w najlepszym wypadku głupie, a w najgorszym – rażąco nieodpowiedzialne.

Sandeep Goenka, współzałożyciel ZebPay, kolejnej ważnej giełdy kryptowalut w Indiach, z milionami użytkowników w samej aplikacji mobilnej, podzielał podobny sentyment do Sunny Ray z Unocoin. Goenka oświadczył, że pozostaje optymistą w odniesieniu do oświadczenia wydanego przez indyjskiego ministra finansów i że media błędnie zinterpretowały jego słowa.

Goenka dalej wyjaśnił, że lokalne giełdy wymiany wspierają zamiar rządu indyjskiego, aby wyeliminować użycie kryptowalut w działalności przestępczej.
Goenka powiedział Cointelegraph:

Każdy obywatel i przedsiębiorca w tym kraju powinien odgrywać swoją rolę w eliminowaniu finansowania nielegalnej działalności, niezależnie od tego, czy takie finansowanie odbywa się za pomocą legalnego środka płatniczego, krypto-waluty, złota czy jakiegokolwiek innego medium. Ciewszymy się na ten ruch ze strony rządu i chcemy z całego serca poprzeć rząd w tym posunięciu. Zachęcamy rząd do współpracy z naszymi członkami, ponieważ zobowiązujemy się wykrywać, zgłaszać i eliminować podejrzane transakcje w podobny sposób, jak robią to inne instytucje.

Prezes Coinsecure Mohit Kaira zapewnił również inwestorów na lokalnym rynku kryptowalut, że rząd nie zakazuje kryptowalut, a giełdy będą działać tak jak zwykle. Kaira poinformował klientów, że nie mogą być dotknięci przez nieprawdziwe plotki i fałszywe raporty wydane w ciągu ostatniego tygodnia:

Według pana Jaitleya, będą powstrzymywane nielegalne działania wykonywane przy udziale i  pomocy Bitcoin i innych kryptowalut. Dla nas to biznes jak zwykle. Radziłbym klientom, żeby nie panikowali i nie sprzedawali po niższych stawkach .