Giełda kryptowalut YoBit zamierza wykonać schemat “pump and dump” na jednej losowej monecie, zgodnie z tweetem z 10 października. Schemat pompy i zrzutu jest formą oszustwa, które próbuje sztucznie podnieść cenę poprzez wprowadzające w błąd fałszywe zalecenia

 

11.10.2018

 

Oprócz ogłaszenia schematu pompy w tweecie, giełda opublikowała zegar odliczający dla “YoBit pump” na swojej stronie internetowej.

YoBit to rosyjska giełda założona w 2015 roku, oferująca dostęp do setek cyfrowych walut. Platforma handlowa wielokrotnie znajdowała się na pierwszych stronach gazet w licznych raportach o podejrzanych działaniach i problemach z użytkownikami próbującymi wypłacić środki ze swoich portfeli.

Społeczność zareagowała szybko, niektórzy użytkownicy pytali, czy konto na YoBit na Twitterze zostało zhakowane, a inni oskarżyli firmę o oszukańczą działalność. Użytkownik @Altcoinbuzzio napisał:

“Wygląda na to, że Yobit poważnie podchodzi do tego, to niewiarygodne”

YoBit uruchamia system manipulacji ceny jednej kryptowaluty

Inny użytkownik @PsychedelicBart powiadomił Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w jednym ze swoich komentarzy:

 

W listopadzie 2017 r. Dochodzenie Business Insider ujawniło, że przedsiębiorcy prowadzili oszukańcze metody na YoBit za pośrednictwem aplikacji Telegram. Nie było jednak jasne, czy giełda znała działanie manipulacyjne, ponieważ Yobit podobno nie odpowiedział na prośbę o komentarz od Business Insider.