Szwecja może stać się pierwszym krajem, który zastosuje technologię blockchain do kontrolowania rejestru gruntów. Z populacją sięgającą prawie 10 milionów ludzi, może to być trudne do śledzenia kto jest właścicielem ziemi.

Technologia blockchain, która okazuje się być podstawą Bitcoin, to idealne rozwiązanie w śledzeniu własności gruntów. Dla potwierdzenia koncepcji, technologia Telia była wykorzystywana w celu potwierdzenia identyfikacji użytkowników zarejstrowanych w nowym inteligentnym systemie opracowanym przez ChromaWay. Kairos Future zarządzał procesem, podczas gdy szwedzka Land Registry dawała informacje zwrotne oraz sponsorowała projekt. Wprowadzając technologię blockchain do prowadzenia ewidencji, szwedzki rząd będzie w stanie powstrzymać prawdziwe oszustwo nieruchomości i nielegalnego zawłaszczania ziemi, mając jednocześnie możliwość dokonywania aktualizacji w czasie rzeczywistym i weryfikacji prostych własności ziemi. Przemawiając do Coin Telegraph Henrik Hjelte powiedział, że proces sprzedaży domu może potrwać kilka miesięcy, ale po wprowadzeniu systemu blockchain ta czynność może być zmniejszona do kilku dni. Zmniejszy to również ryzyko oszustwa oraz zwiększenie bezpieczeństwa i przejrzystości między stronami więc dodaje tym samym wiele wartości. Gdy zaczęła się rozwijać technologia blockchain wyglądało to bardzo obiecująco i wszyscy wierzyli, że podstawowa struktura techniczna będzie możliwa do zrealizowania. Ten projekt w Szwecji jest jak rządy na całym świecie, które zwracają uwagę na blockchain jako sposób na poprawę gruntów.

W kwietniu Bitcoin mining i technologia firmy BitFury zaprezentował plany z Krajowego Rejestru Agencji Publicznej w Gruzji w celu opracowania blockchain rejestru gruntów. Następnym krokiem jest ustalenie czy blockchain działa na rynku nieruchomości sprawdzając je.