Kevin Barnes prezes CEO Blocksafe myśli, że ma duże szanse na to, żeby technologia blockchain przyniosła większe bezpieczeństwo i prywatność do technologii “smart gun”, która mogłaby uspokoić krytyków.

Inteligentna broń ma wbudowane komputery w celu zwiększenia bezpieczeństwa poprzez zapobieganie autoryzowania stron wypalania broni. Niektórzy entuzjaści pistoletów zobaczyli takie pistolety jako krok w kierunku kontroli broni. Niektórzy uważają również technologię zabezpieczeń jak była stosowana do tej pory jak zawodną. Różne technologie, takie jak odciski palców biometrycznych i RFID, które zostały wdrożone. Według magazynu Fortune, przemysł broni nie był wsparciem tej technologii, ponieważ wiązałoby się to z poważną inwestycją. Wielu właścicieli pistoletów obawia się konieczności ich weryfikacji umieszczonej w centralnej bazie danych, którą może kontrolować rząd, który dla wielu jest równią pochyłą. Inteligentne pistolety próbują rozwiązać problem kradzieży broni, czyniąc ją bezużytecznym dla każdego oprócz właściciela. System blockchain jako pierwszy oparty jest na funkcjonalności inteligentnego zarządzania pistoletu na blockchain przynoszącego zwiększone bezpieczeństwo i prywatność każdego rodzaju obsługującego sprzęt technologiczny. Jeśli nieautoryzowany użytkownik próbuje użyć broni w sieci Blocksafe, sieć powiadamia właściciela i opcjonalnych członków rodziny za pośrednictwem smartfona. Barnes powiedział CCN, że produkcja nie rozpocznie się dopóki gruntowne testowanie systemu nie zostanie zakończona. Celem sieci jest wspieranie możliwości inteligentnego urządzenia takich jak aktywność logowania i zdalnego zarządzania, że tylko właściciel urządzenia może to zrobić. Na przykład inteligentny zamek może być stosowany na pistolecie i może ostrzec właściciela nieautoryzowanych zrzutów z wykorzystaniem aplikacji Blocksafe. Pomoże to właścicielom urządzenia sterującego użycia i położenia broni palnej.
Tylko właściciel pistoletu anonimowego ma kontrolę nad zarządzaniem użytkownikami za pośrednictwem Blocksafe lub za pośrednictwem portalu internetowego www.ledger.host